Jdi na obsah Jdi na menu
 


Maskovací vzory pro mírné pásmo

Když někdo začíná s airsoftem a rozhoduje se, kterou armádu bude kopírovat, bere v úvahu různá hlediska. A to výzbroj dané armády, její historii, rozhoduje i to, jestli má k dané armádě nějaký vztah a v neposlední řadě se rozhoduje i podle maskovacího vzoru. Přestože se většina hráčů airsoftu, alespoň trochu vyzná v maskovacích vzorech, najdou se i takový kterým pojmy jako DPM, Vz.95 a další nic neříkají.

V tomto článku jsem se zaměřil na vzory určené do mírného pásma. Vybral jsem nejznámější vzory, ale i pár takových které moc známe nejsou. Všechny vzory se dají sehnat, i když třeba jen přes internet. U každého vzoru je jeho popis, zemi původu, další země které daný vzor používají, vhodné terény a další informace, pokud jsou dostupné.

CADPAT: Patří do kategorie digitálních maskovacích vzorů. Je tvořen malými čtverečky a obdélníčky které tvoří, oblasti s převahou jedné barvy. Tyto barvy jsou: světle zelená, olivová, písková a černá. Používá ho kanadská armáda od roku 2001. Spolu s MARPATem se jedná o jeden z nejnovější a také nejlepších vzorů. Má vynikající maskovací vlastnosti a to především v zeleném terénu. U nás se nedá sehnat. Takže zbývá jen nákup ze zahraničí. Ceny se pohybují v přepočtu kolem 4000kč za komplet (blůza+kalhoty).

Centre Europe F2: Maskovací vzor Francie, poprvé použitý v roce 1991. Je určený pro středo-evropské oblasti, tomu odpovídá i paleta barev: Světle hnědá, hnědá, zelená a černé. Barvy tvoří relativně veliké skvrny. Je velice univerzální vzor, vzhledem k velikosti lépe maskuje na větší vzdálenosti. Existoval i vzor Centre Europe F1. Ten je ale naprosto stejný jako F2. F2 značí jen nový střih uniforem. U nás se prakticky nedá sehnat. Jedinou nadějí jsou zahraniční obchody, třeba přes flecktarn.co.uk.

DPM: Tento původem britský vzor, patří mezi nejrozšířenější na světě. Používá ho samozřejmě Velká Británie, Nový Zéland a další. Byl používán i v Kanadě a to až do zavedení CADPATu v roce 2001. Historie tohoto vzoru sahá až do roku 1960 kdy spatřil světlo světa. Tehdy se ještě nejednalo o plnohodnotné DPM. To přišlo v roce 1968 pod názvem Pattern 68 (Pattern - vzor nebo model). Všechny další modely, mají stejnou strukturu jako Pattern 68 a používají i podobnou barevnou paletu. Struktura je nepravidelná, připomínající rychlé tahy štětcem. Použité barvy jsou: písková, zelená, hnědá a černá. Pattern 68 je oproti novějším verzím laděn dost do hněda. V roce 1984 přišel Pattern 84. Ten zásadně změnil střih uniforem, samotný vzor DPM, se příliš nezměnil, jen se stal mnohem zelenějším. Pattern 84 se používal až do příchodu Pattern 94 v roce 1994. Zase se změnil střih uniforem a také se změnili barvy. Barvy nyní byly vyváženy, tak že se nedá říci, která převažuje. V rámci programu "Soldier 95" začali být vyráběny i uniformy z materiálu Rip-Stop. Z těchto modelů, je podle mě nejpovedenější Pattern 84. DPM je velice univerzální vzor. Je vhodný jak do zalesněných terénů, tak i do tropů. Především Pattern 94 vypadá tak trochu "tropicky". V kamenných armyshopech, tento vzor uvidíte zřídka. Ale pokud se rozhodnete pro nákup přes internet, tak máte po starostech. DPM nabízí spousta zahraničních armyshopů a většinou se jedná buť o origináli, nebo o velice kvalitní kopie.

ERDL: Poprvé použitý americkou armádou ve Vietnamu. Byl vyvinutý v roce 1965 a byla na ně ho použita zelená, písková, hnědá a černá barva. Vzor tvoří nepravidelné skvrny velice podobné pozdějšímu vzoru Woodland, jen o dost menší. Byl používán až do začátku osmdesátých let. Dnes se již nepoužívá a jeho dostupnost je docela špatná.

Flecktarn: Německý vzor, český nazývaný "hracháče" nebo "hrachy". Je tvořen pěti barvami, a to černou, červenou-hnědou, olivovou-hnědou, šedou a pískovou. Barvy tvoří menší, kulovité skvrny, které tvoří větší jednobarevné oblasti. Právě díky této struktuře se nazývá flecktarn (originální německý název neznám, proto používám anglický název). Tento vzor má vynikající maskovací vlastnosti. Je vhodný po celý rok, nejvíce však na podzim. Přes léto, kdy je terén téměř celý zelený, je oproti jiným vzorům (Vz.95, M84) v nevýhodě. Přesto bych řekl, že se jedná o jeden z nejuniverzálnějších vzorů. Tento vzor měl za základ vzor, který používali za 2. světové války, nechvalně prosnulé jednotky SS. Tento vzor jde sehnat prakticky všude, navíc jeho cena je velice příznivá, kolem 200kč za kalhoty, blůza stojí stejně. Cena je nízká, díky velice jednoduchému (někdo by řekl až zastaralému) střihu uniforem.

LES: Jedná se o ruský vzor vyvinutý firmou Splav, pod názvem M21 Les. Vzor používá zelenou, hnědou, pískovou a černou barvu. Všechny barvy mají takový chladný nádech. Vzor je určen především pro mírné oblasti, s tím že je dobře použitelný i v chladnějších oblastech (kvůli jiné flóře která tam roste, kvůli tomu i ten chladný nádech). Barvy tvoří nepravidelnou, zaoblenou strukturu. Dá se jen velice obtížně sehnat. Buď přímo z Ruska, nebo i z Velké Británie, kde má firma Splav sklady. Cena je zhruba stejná jako u CADPATu.

MARPAT: Platí pro něho to samé co pro CADPAT. Jen má jiné barvy: zelená, hnědá, písková a černá. Přesto že má podobné barvy jako standardní woodland, nevznikl z něho. MARPAT vznikl jako americká kopie CADPATu. MARPAT vyvinuly jednotky USMC, které ho jako jediné ve celé americké armádě, používají. K sehnání je v zahraničí, ale můžete zkusit i český arbull.cz, s tím že se smíříte s delšími dodacími lhůtami a cenou kolem 3000kč za komplet.

M84: Tento vzor, byl vyvinutý v Dánsku v roce 84. Jeho celoplošné zavedení do Dánských ozbrojených sil proběhlo až v roce 1990. Používá tři barvy: světle a olivově zelenou a černou. Strukturou je velice podobný německému Flecktarnu, který byl pravděpodobně také předlohou. Co se týká využití, je vhodný na jaře a v létě, na podzim kvůli použitým barvám trochu ztrácí. Na rozdíl od Flecktarnu je obtížně sehnatelný. Jde sehnat zase většinou jen přes zahraniční obchody, ceny kompletu se pohybují v přepočtu kolem 3. tisíc kč. K sehnání je třeba již na zmiňovaném flecktarn.co.uk.

M90: Na první pohled velice neobvyklý vzor. Jedná se o švédský vzor, vyvinutý na přelomu osmdesátých a devadesátých let. Jeho barevná kombinace (světle zelená, zelená, olivová a černá), až tak neobvyklá není. Avšak vzor samotný, je tvořen velkými mnohoúhelníky. Díky tomu působí velice hranatě. Tento vzor nepoužívají jen pozemní jednotky, ale i letectvo, které jím natírá své letadla. Někdy se můžeme setkat i s výrazem PANSAR, což je název tohoto vzoru. Co se týká dostupnosti, ještě v žádné nabídce jsem se s PANSARem nesetkal, takže u nás raritní vzor.

Vz.60: Vzor používaný ČSLA od počátku šedesátých let. Tvoří ho hnědé až černé jehly na šedém pozadí, s nádechem zelené barvy. Díky tomu jak vypadá, je slangově nazýván "jehličky". Podobný vzor používalo, třeba východní německo (jen pozadí bylo tmavší). "Jehličky" nejsou moc dobré maskování. Je to dáno především jejich barvou, šedá je příliš světlá na to, aby měla nějaké větší maskovací efekty. Přesto stále lepší než červené tepláky. Cena kompletu se pohybuje do 700kč.

Vz. 95: Vzor používaný v České Republice od roku 1995. Je tvořen nepravidelnými, podlouhlými oblastmi zelené, olivové, hnědé a černé barvy. Vzor je vhodný do převážně zelených terénů. Je to ideální vzor na jaře, v létě a brzy na podzim. Tento vzor nahradil Vz.85, ze kterého vychází a jemuž je velice podobný. Vz.85 používali vojáci AČR hlavně na zahraničních misích. Kromě těchto vzorů ještě existuje vzor zvaný "UNPROFOR". Tento vzor je praktický stejný jako Vz.95, jen má jiné barvy. Zelená, je nahrazena světle zelenou, která je téměř písková. Olivová byla nahrazena tmavě zelenou. Tento vzor pravděpodobně používají příslušníci AČR sloužící pod mandátem UN. Vzor 95 se vyskytuje ještě ve variantě, která je použita u letních, polních uniforem. Tato varianta má trochu sytější barvy, které jsou laděny více do zelena. Vz.95,Vz.85 a UNPROFOR se dají sehnat v kamenných armyshopech, ale málokdy se jedná o originální uniformy. Obvykle se jedná o kopie. Většinou jsou naprosto stejné jako originály, ale občas se vyskytnou kopie, které naprosto neodpovídají. Navíc tyto kopie nemají ochranu v IČ spektru. Pokud máte zájem o originální komplety, jdou zakoupit přes armyshop.cz, bohužel jejich cena je často dvoj až trojnásobná oproti kopiím. Originální Vz.85 nebo UNPROFOR jsou velice obtížně sehnatelné. Originální komplet (blůza+kalhoty) Vz.95 stojí 2500 až 3000kč. Kopie kompletu je k sehnání do 1000kč.

Woodland: Tento Americký vzor, byl zaveden v roce 1981 kdy vytlačil vzor ERDL. Struktura vzoru je podobná jako u ERDL, stejné jsou i použité barvy, takže jen pro pořádek: zelená, písková, hnědá a černá. Tento vzor patří spolu s DPM mezi nejrozšířenější na světě. Vzory založené na Woodlandu používá třeba Španělsko, Itálie, země Jižní Ameriky a lehce upravenou verzi i Slovensko. Vzor se dá používat po celý rok, ale subjektivně hodnotím třeba DPM jako lepší. Woodland se dá lehce sehnat, pokud máte zájem o kvalitní kopie tak zkuste arbull.cz (2000-3000 kč za komplet) nebo některé naše kamenné obchody či zahraniční obchody. Rozhodně nekupujte Woodland u Vietnamců, protože jejich vzor, neviděl Woodland ani z rychlíku.